Sezon grzewczy w Polsce, w zależności od pogody zaczyna się w październiku lub listopadzie i kończy w marcu lub kwietniu

Sezon grzewczy w Polsce, w zależności od pogody zaczyna się w październiku lub listopadzie i kończy w marcu lub kwietniu. Aby ograniczyć koszty ogrzewania domu, warto rozważyć zastąpienie tradycyjnego systemu centralnego ogrzewania bardziej nowoczesnym rozwiązaniem, którym jest ogrzewanie na podczerwień. Ten sposób ogrzewania może być skuteczną alternatywą dla węgla, czy gazu, dlatego warto zapoznać się jego najważniejszymi zaletami.

Najważniejszą zaletą ogrzewania na podczerwień jest to, że do jego uruchomienia nie jest konieczne budowanie żadnych skomplikowanych instalacji. Wystarczy zakupić panel o odpowiedniej mocy grzewczej i podłączyć go do gniazdka elektrycznego. W ten sposób ogrzewać można każde pomieszczenie, łącznie z kuchnią, salonem, czy łazienką. Panele charakteryzują się dużą wydajnością i sprawnością. Wystarczy zaledwie 10-15 minut działania, aby zacząć odczuwać rozchodzące się ciepło. To znacznie szybciej niż przy tradycyjnym sposobie ogrzewania, który potrzebuje przynajmniej 45 minut, do nagrzania pomieszczeń. Różnice w tempie nagrzewania pomieszczeń wynikają przede wszystkim ze sposobu funkcjonowania panel grzewczy na podczerwień. Uruchomione panele emitują promieniowanie podczerwone, które szybko rozchodzi się po otoczeniu i rozgrzewa przedmioty znajdujące w zasięgu. Ciepło rozchodzi się równomiernie po pomieszczeniach i tworzy w nich przyjazny, korzystny dla zdrowia mikroklimat.

Warto wiedzieć, że ogrzewanie na podczerwień jest nie tylko wydajne, ale również niezwykle komfortowe. Panele grzewcze są urządzeniami, które są trwałe i nie wymagają okresowych przeglądów. Ich średnią żywotność producenci szacują na około 20 lat. Dla porównania trwałość instalacji węglowej lub gazowej wynosi około 10 lat. Dzięki temu, że panele nie są połączone w jedną sieć, sterowanie nimi odbywa się indywidualnie. Nie ma także ryzyka, że awaria jednego urządzenia pozbawi nas ciepła w całym domu. Wszystkie te cechy sprawiają, że ogrzewanie na podczerwień jest ciekawą alternatywą dla tradycyjnych systemów grzewczych.